Obilježavanje ovog dana određeno je usvajanjem Rezolucije Generalne skupštine Ujedinjenih naroda u decembru 1992. godine. Cilj Svjetskog dana voda je da se podigne svijest o tome da 2 milijarde ljudi nemaju pristup pitkoj vodi. Povećanje potrošnje vode zbog urbanizacije i industrijalizacije, dovelo je do povećanja količine otpadnih voda koje se ispuštaju u prirodne vodne sisteme.
Kako bi obilježili Svjetski dan voda u holu naše škole je održano predavanje koje je realizovao nastavnik Muamer Dolovac, u saradnji sa nastavnicama biologije Sanelom Skenderi i Aminom Balaš.
Ovogodišnja tema je “Voda za mir”. Na ovaj dan je ključno prepoznati važnost ovog najdragocjenijeg resursa. Voda kao resurs može stvoriti i održati mir, a može biti i uzrok sukoba. Bosna i Hercegovina je jedna od rijetkih zemalja u Evropi koja ima značajne rezerve vode za piće. Zato čuvajmo naše blago!
Programu su se priključili i članovi sekcije “Mladi ekolozi” koje je pripremila učiteljica Zulejha Kopić.
“Hiljade su živjeli bez ljubavi a nijedno bez vode” W. H. Auden

Vezani članci

Vezani članci