U okviru projekta “Prevencija maloljetničkog prijestupništva” koji realizujemo u partnerstvu sa Općinom Novi Grad, realizovane su radionice pod nazivom „Nasilje nije hrabrost“. Učesnici radionica, vršnjački edukatori, su bili učenici VI, VII i VIII razreda. Oni će radionice realizovati u svojim odjeljenjima, na časovima odjeljenske zajednice. Cilj radionica je ukazati na različite oblike nasilja i načine na koje nasilje može uticati na žrtvu i podići svijest učenika o vlastitoj odgovornosti u ponašanju prema drugima, te ih uputiti na relevantne adrese za traženje pomoći. Jedna od adresa je i Plavi telefon, savjetodavna linija koja se bavi pružanjem psihološke pomoći i podrške djeci i omladini. Pobliže o Plavom telefonu nas je upoznala učenica IX razreda Nejla Omeragić, inače članica Dječijeg parlamenta Općine Novi Grad. Radionice su realizovale psiholog Rasema Hasanspahić i Emina Šljivo, socijalni radnik škole.