Izlet za učenike
3. 6. 2016.

U Sportsko-rekreativnom centru Ajdinovići realizovan je jednodnevni izlet za učenike IV i V razreda.

Svečanost povodom obilježavanja Dana škole
2.6.2016.

U OŠ “Sokolje” organizovana je svečanost povodom obilježavanja Dana škole. Svečanost pod nazivom “Ljubav tebi putuje” upriličena je povodom desetog rođendana naše škole. Svečanosti su prisustvovali roditelji, direktori sarajevskih osnovnih i srednjih škola, predstavnici MZ “Sokolje”, predstavnici PPZ-a, predstavnici Općine Novi Grad, predstavnici Ministarstva za obrazovanje, nauku i mlade,  te drugi gosti i prijatelji škole.

Izlet za učenike
31. 5. 2016.

Za učenike I, II i III razreda organizovan je jednodnevni izlet u Sportsko-rekreativni centar Ajdinovići”.

Posjeta Memorijalnom centru Potočari
27.5.2016.

Učenici IX razeda naše škole, u organizaciji Općine Novi Grad, posjetili su memorijalni centar Srebrenica-Potočari. Učenici su u Spomen sobi pogledali film o Srebrenici. Nakon toga posjetili su grad Srebrenicu i Muzej grada Srebrenice.

Projekat “Zanimanja ljudi u našoj domovini””
24.5.2016.

Projekat aktiva razredne nastave “Zanimanja ljudi u našoj domovini” realizovan je u toku školske 2015/2016. godine. U projektu je učestvovalo 400 učenika, 17 učitelja. Uz veliku podršku roditelja, menadžmenta škole i Općine Novi Grad ostvareni su ciljevi projekta:da učenici obiđu veliki broj firmi, fabrika, ustanova i upoznaju različita zanimanja, de izrada dokumentarnog filma koji se može koristiti u nastavnom procesu.
U proteklom periodu učenici od I do V su posjetili: Velepekara “Klas”, Fizijatrijska ordinacija, Vatrogasna brigada Stup, Fabrika namještaja “Kalea”, Narodno pozorište Sarajevo, “Alma Ras” Olovo. Učenici su posjetili i grad Tešanj, gdje su bili u prilici da posjete: kabinet načelnika Suada Huskića, modna konfekcija “Napredak”, punionica prirodnog kiseljaka “Princess”, Opća biblioteka Tešanj, Muzej grada Tešnja, Prirodni park “Jelen” u Jelahu, gdje su se družili sa Udruženjem žena “Jelašanke”.
24.5.2016. godine u školi je upriličena prezentacija cijelog projekta i dokumentarnog filma “Zanimanja ljudi u našoj domovini”. Prezentaciji projekta prisustvovali su predstavnici Ministarstva za obrazovanje, nauku i mlade KS, predstavnici Općine Novi Grad, predstavnici Vijeća roditelja, te mnogobrojni gosti koji su učestvovali u realizaciji ovog projekta

Polaganje ispita za člana Školske saobraćajne patrole
17. 5. 2016.

U prostorijama naše škole organizovano je polaganje ispita za člna školske saobraćajne patrole. Ispitnu komisiju sačinjavali su članovi Ministarstva za obrazovanje, nauku i mlade, članovi MUP_a Novi Grad i nastavnica tehničke kulture. . Ispitu je pristupilo 15 učenika . 14 učenika uspješno je položilo ispit : Kustura Emina, Memić Emre, Lilić Ammar, Andelija Ajla, Mulić Mersad, Jusić Vedad, Arnautović Omer, Erović Benjamin, Ćesko Anes, Selamović Dino, Šehović Daris, Selimović Rasema, Čardaković Adela i Halimić Mirela. Instruktor-mentor bila je nastavnica Armina Handžić.

Fokus grupa Dječijeg parlamenta i Vijeća učenika JU OŠ “Sokolje”
12.5.2016.

U našoj školi je održana Fokus grupa Dječijeg parlamenta i Vijeća učenika JU OŠ “SOKOLJE”.
Organizacija “Naša djeca” Sarajevo u partnerstvu sa Općinom Novi Grad Sarajevo, realizira projekt “Grad/općina po mjeri djeteta” – “Ulaganje u djecu”. U okviru projekta veoma je bitno  istaknuti aktivno učešće djece u zajednici, odnosno aktivan rad Dječijeg parlamenta Općine Novi Grad Sarajevo, kojeg čine djeca, predstavnici svih osnovnih škola općine. Do sada je Dječiji parlament imao više radnih sastanaka, na kojima je dogovoren Plan rada za 2016. godinu i Plan istraživanja potreba djece u lokalnoj zajednici na teme zdravstvstvene zaštite, obrazovanja, sporta i kulture i socijalne zaštite. Istraživanje će provesti djeca, članovi Dječijeg parlamenta putem anketnih upitnika i Fokus grupa sa djecom.

Projekat “Drugari I ja sarađujemo”
1.4. – 30.4.2016.

U mjesecu aprilu, u svim odjeljenjima VI i VII razreda (ukupno 6 odjeljenja) je održano po 4 radionice u okviru projekta “Drugari i ja surađujemo”, koje su realizovane u suradnji sa Društvom psihologa i Odsjekom za psihologiju Filozofskog fakulteta. Cilj radionica je da učenici rasprave i definiraju koja su ponašanja nasilna i nepoželjna u njihovom razredu, a koja poželjna ponašanja žele u svom razredu, kako bi jasno utvrdili razredne vrijednosti i pravila, kao i posljedice ponašanja koje su povezane sa vršnjačkim nasiljem.

Projekat “Program prevencije zloupotrebe psihoaktivnih supstanci”
22.2. – 22.4.2016.

U okviru Projekta “Program prevencije zloupotrebe psihoaktivnih supstanci kroz izgradnju životnih vještina primjenjujući koncept vršnjačke edukacije u osnovnim i srednjim školama na području Kantona Sarajevo”, vršnjački edukatori JU OŠ “SOKOLJE” su u periodu od 22.februara do 22.aprila održali ukupno 32 radionice. Dvanaest učenika VII i VIII razreda su bili podijeljeni u 4 grupe. Svaka grupa je realizovala po 8 radionica u svim odjeljenjima od VI do VIII razreda.
Svi članovi grupa su ozbiljno pristupili svojim zadacima i kvalitetno odradili sve radionice. Poslije radionica je vršena analiza, gdje su sve sugestije i savjeti prihvaćeni. Vršnjački edukatori su u toku radionica animirali i aktivirali veliku većinu učenika, tako da su skoro svi učenici aktivno sudjelovali u radu. Duran.

Noć nauke i aktivizma-Noć u Muzeju
15.4.2016.

Učenici naše škole Naila Džananović, Lejla Avdić, Faruk Turković i Adelina Tabaković, zajedno sa profesoricom  Lejlom Herak, uzeli su učešće u prvoj Noći u Muzeju: Noći nauke i aktivizma sa specijalnom gošćom, dr. Nagin Cox, voditeljicom “Curiosity Rover” ekspedicije i članicom NASA Znanstvene laboratorije za planet Mars. Učenici su pogledali prezentaciju “Putovanje na Mars”, a nakon toga pohađali radionice Škole prirodnih nauka i Škole društvenih nauka.

Posjeta Narodnom pozorištu Sarajevo
28. 3. 2016.

Učenici četvrtog i petog razreda, u pratnji svojih razrednika, u Narodnom pozorištu, pogledali su  operu za mlade “Ježeva kuća”.

Radionica povodom Svjetskog dana pripovijedanja
21.3.2016.

Povodom obilježavanja Svjetskog dana pripovijedanja u školi je realizovana radionica “Pričaonica” za učenike trećeg i petog razreda. Učenici su pričali dvije poznate bajke, odglumili dijelove iz bajki, a onda su započeli novu bajku i svaki učenik je nastavljao “lanac”, do samog kraja. Cilj radionice bio je razviti umijeće pričanja, potaknuti dječiju maštu i značaj čitanja. Radionicu realizovali Arijana Alispahić i Idmira Duran.

Tribina za roditelje
14.3.2016.

U ponedjeljak,  u prostorijama škole, s početkom u 18 sati, Porodično savjetovalište i OŠ“Sokolje“ upriličili su Tribinu za roditelje. Tema je bila „ “Porodica kao zaštitni faktor u prevenciji rizičnih ponašanja djece“, a prezentator je bio  Amer Šenderović, dipl. socijalni radnik Porodičnog savjetovališta

Priredba povodom Dana nezavisnosti
29.2.2016.

Povodom Dana nezavisnosti u našoj školi održana je prigodna svečanost pod nazivom “Ja sin sam tvoj, zemljo”. Svečanosti su prisustvovali  učenici, roditelji, nastavnici, te prijatelji i gosti škole.

Konkurs za najbolji likovni i literarni rad povodom Dana nezavisnosti
25. 2. 2016.

Povodom Dana nezavisnosti u školi je raspisan konkurs za najbolji literarni i likovni rad na temu „Dan nezavisnosti“.

U kategoriji viših razreda nagrađeni za najbolji literarni rad su:

1. mjesto Torlak Harun VII-1
2. mjesto Dedajić Anela  VIII-1
3. mjesto Bajrić Emina IX-2

U kategoriji nižih razreda nagrađeni za najbolji literarni rad su:

1. mjesto Hećo Ajla V-2
2. mjesto Muratović Amira IV-2
3. mjesto Palić Lamija V-4

U kategoriji viših razreda nagrađeni za najbolji likovni rad su:

1. mjesto Ramić Anesa VII-2
2. mjesto Uvejzović Fadila VI-1
3. mjesto Zornić Emina IX-1

U kategoriji nižih razreda nagrađeni za najbolji likovni rad su:

1. mjesto Fakić Muzafera V-2III-3
2. mjesto Avdić Jamin  IV-3
3. mjesto Kukuljac Hana  III-2

Obilježavanje Dana sigurnijeg interneta
9. 2. 2016.

Povodom obilježavanja Dana sigurnijeg interneta u školi je realizovan niz aktivnosti.
Radionica BULLIES BEHIND KEYBOARDS ARE STILL BULLIES realizovana je sa učenicima od V do IX razreda. Radionica je za cilj imala: usvajanje pojmova bullying, cyber bullying, nasilje na internetu, vršnjačko nasilje, razvijanje vještine prepoznavanja diskriminacije, verbalnog i internetskog nasilja, osuđivanje svakog oblika nasilja, maltretiranja i vrijeđanja, sticanje znanja o sigurnom korištenju interneta (društvene mreže), sticanje znanja i razvijanje nivoa svijesti o važnosti sigurnog korištenja interneta. Učenici IV I V razreda su učestvovali u muzičkom performansu, gdje su uz  “I Like It” – pjesmu Dana sigurnijeg interneta, ukazali na važnost sigurnnog korištenja interneta.
Učenice VIII razreda prezentirale su u svim odjeljenjima od IV do IX razreda svoj istraživački projekat “ Nasilje na internetu”.
Realizatori aktivnosti: Idmira Duran, Ferizata Hadžović,  Arijana Alispahić i Mersiha Kuko.

Škola skijanja
1.2. – 5. 2. 2016.

Općina Novi Grad Sarajevo u saradnji sa JKP ZOI 84 organizovala je  školu skijanja za učenike šestog razreda novogradskih osnovnih škola. 46 učenika naše škole uz nadzor stručnih instruktora pohađalo je tehnike alpskog skijanja na planini Igman.

Rad policije u zajednici
16.12.2015.

Deminerski bataljon Oružanih snaga BiH, EUFOR i pripadnici MUP-a KS, realizovali su predavanja i radionice za učenike od VI do IX  razreda na temu “NUS” i “Upozoravanje na mine”.

Posjeta kinu multiplex Cinema City
11.12.2015.

Učenici devetog razreda, u pratnji svojih razrednika, u Cinema City, pogledali su  film “Čudovišta iz susjedstva”.

DogsTrust radionice za učenike
10. 12. 2015.

DogTrust BiH realizovala je edukativne radionice za učenike II razreda, s ciljem da učenike upoznaju sa svijetom pasa, nauče o potrebama životinja i kako da budu sigurni u okolini pasa.

Obilježavanje Sedmice ljudskih prava i Međunarodnog dana ljudskih prava
7. – 10. 12. 2015.

Povodom obilježavanja Međunarodnog dana ljudskih prava u školi je realizovan niz aktivnosti:

U cilju da ukažu na važnost jednakih prava i mogućnosti za sve, učenici su oformili Voz budućnosti.

Učenica ( lokomotiva) kreće iz svog razreda, ona predstavlja pravo na obrazovanje. Ulazi u drugi razred, predstavlja pravo na obrazovanje, tu joj se priključuje učenik/učenici sa jednim pravom, ulaze u sljedeći razred, razgovaraju o pravima, gdje im se priključuje još učenika, koji formiraju Voz budućnosti. Voz budućnosti putuje kroz  školu. Cilj je da učenici na svoj način predstave osnovna ljudska prava drugim učenicima, da ukažu na važnost jednakih mogućnosti i prava za svako dijete, te da su obrazovanje i djeca pokretač i snaga-Voz budućnosti.

Učenici III i IV razreda učestvovali su u radionici Ljudska prava očima djeteta, gdje su kroz likovni izražaj predstavili prava koja imaju, obaveze i dužnosti.

Učenici VIII razreda predstavili su korake za nenasilno rješavanje sukoba kroz aktivnost JA IMAM PRAVO

Radionica PREDSTAVI PRAVO realizovana je sa učenicima IX razreda. Grupe pjevača, slikara, književnika, plesača i istraživača su predstavili ljudska prava kroz sliku, pjesmu, pokret….

Svi radovi sa radionica bit će predstavljeni u holu škole na izložbi „Ljudska prava očima djeteta“

Realizatori aktivnosti: Arijana Alispahić, Idmira Duran, Ajsela Bibuljica  i Ferizata Hadžović

Predstava za djecu “Kakav krokodil ima glas”
1.12.2015.

Služba za obrazovanje, kulturu i sport Općine Novi Grad organizirala je za učenike II razreda novogradskih osnovnih škola predstavu za djecu “Kakav krokodil ima glas”. Predstava je autorski projekat Udruženja “Mala scena Sarajeva”. Učenici naše škole uživali su u predstavi koja kroz igru poručuje da onog ko je drugačiji ne treba ismijavati nego prihvatiti.

Posjeta izložbi “Behaudin Selmanović 1915-2015”
27.11.2015.

Učenici likovne sekcije u pratnji nastavnice Edite Rajić posjetili su Bošnjački institut gdje je upriličena prva velika izložba bosanskohercegovačkog umjetnika Behaudina Selmanovića. Izložba je upriličena povodom obilježavanja stogodišnjice rođenja slikara Behaudina Selmanovića.

Priredba povodom Dana državnosti
24.11.2015.

Povodom obilježavanja 25.novembra – Dana državnosti Bosne i Hercegovine u našoj školi održana je prigodna svečanost pod nazivom “Ova zemlja voli ljude sve” . Svečanosti su prisustvovali veliki broj učenika, roditelja i nastavnika.

Konkurs za najbolji likovni i literarni rad povodom Dana državnosti
20.11.2015.

Povodom Dana državnosti u školi je raspisan konkurs za najbolji literarni i likovni rad na temu „Moja domovina“.

U kategoriji viših razreda nagrađeni za najbolji literarni rad su:

1. mjesto Dedajić Anela VIII-1
2. mjesto Bajrić Almedina   VII-1
3. mjesto Barac Hamza  VII-1

U kategoriji nižih razreda nagrađeni za najbolji literarni rad su:

1. mjesto Ćišija Elda II-1
2. mjesto Sulejmanović Eldar  V-3
3. mjesto Medić Rijad IV-1

U kategoriji viših razreda nagrađeni za najbolji likovni rad su:

1. mjesto Vatreš Adnan IX-1
2. mjesto Bandić Benjamin VIII-1
3. mjesto Tabaković Amina IX-3

U kategoriji nižih razreda nagrađeni za najbolji likovni rad su:

1. mjesto Šabanija Sedin V-1
2. mjesto Begić Amsal III-2
3. mjesto Ramić Ajla  IV-2

Posjeta Zemaljskom muzeju i Vijećnici
19.11.2015.

Učenici VI i VIII  razreda u pratnji svojih razrednika posjetili su Zemaljski muzej Sarajevo i Vijećnicu.

Posjeta kinu “Novi Grad”
19.11.2015.

Učenici trećeg razreda, u pratnji svojih učiteljica, u kinu Novi Grad, pogledali su animirani film “Albert”.

Dani sporta za učenike III i IV razreda
13.11.2015.

U našoj školi realizovana je manifestacija “Dani sporta 2015/2016” za učenike III i IV razreda. Učenici su se takmičili u četiri sportske discipline, gdje su pokazali svoju spretnost. Proglašeni su i pobjednici, odjeljenja III-1 i IV-2. Sva odjeljenja dobila su diplome i prigodne poklone.

Posjeta Zemaljskom muzeju i Vijećnici
6.11.2015.

Učenici VII i IX razreda u pratnji svojih razrednika posjetili su Zemaljski muzej Sarajevo i Vijećnicu.

Dani sporta za učenike I i II razreda
6.11.2015. 

U našoj školi realizovana je manifestacija “Dani sporta 2015/2016” za učenike I i II razreda. Učenici su se takmičili u više sportskih disciplina, gdje su pokazali svoje znanje i vještine. Proglašeni su i pobjednici, odjeljenja I-2 i II-1. Sva odjeljenja dobila su diplome i prigodne poklone.

Projekat “Bosanske piramide”
29.10.2015.

U našoj školi, realizovan je nastavak projekta iz 2008. godine  “Bosanske piramide”. Projekat su osmislili i realizovali učenici fotografske, historijske i geografske sekcije, 45 učenika IX razreda i 45 učenika razredne nastave zajedno sa svojim nastavnicima Kopić Zulejhom, Crnčević Eldinom i Herak Lejlom i uz svesrdnu pomoć Semira Osmanagića, predsjednika fondacije Arheološki park “Bosanska piramida Sunca”.

Učenici su posjetili Bosansku dolinu piramida i kompleks podzemnih tunela.
Učenice Džananović Naila i  Kešmer Lejla su predstavile svoje istraživačke radove, a Musić Ali je predstavio dokumentarni film “Bosanske piramide” koji je snimljen na Visočici. Učenici nižih razreda su aktivno učestvovali kroz sekcije. likovna sekcija, ples i manekenstvo, recitatorska sekcija, te sekcija krojenja i šivenja.

Istraživač Semir Osmanagić je predstavio svoja dosadašnja istraživanja. Ostvaren je cilj ovog projekta: animiranje učenika i poticanje na samostalni istraživački rad, te promoviranje turističkog značaja arheoloških nalazišta u BiH.

Kuharsko takmičenje
28.10.2015.

Dvije ekipe nastavnika i dvije ekipe učenika naše škole učestvovale su na polufinalnom kuharskom takmičenju u pripremi jela od kvalitetnog peradskog mesa. Takmičenje je organizovano u Hotelu Radon Plaza, u okviru međunarodnog  projekta Europske unije i Republike Slovenije: “Kvalitetno, sigurno, sljedivo-peradsko meso EU porijekla”.

Susret sa piscima u našoj školi
28.10.2015.

U našoj školi gostovala  je spisateljica Šeća Sejfić. Učenici naše škole, kroz druženje i razgovor, upoznali su se sa književnicom i njenim književnim stvaralaštvom. I učenici su se predstavili sa svojim literarnim radovima.

Predstava za djecu
26.10.2015.

Učenici II razreda u Pozorištu mladih pogledali su  predstavu  “Zaljubljeni krokodil“.

Posjeta Zemaljskom muzeju i Vijećnici
22.10.2015.

Učenici petog razreda u pratnji učiteljica Baručija-Subašić Emine, Šebo Senade, Čelik Lamije i Bihorac Alise  posjetili su Zemaljski muzej Sarajevo i Vijećnicu.

Dan jabuke
20.10.2015.

Učenici naše škole obilježili su Dan jabuke. U holu škole postavljena je izložba jabuka, proizvodi od jabuka i učenički radovi. Na ovaj način učenici žele uputiti na važnost jabuke u našoj prehrani, te predstaviti vrste i proizvode od ove izuzetno zdrave namirnice.

Svjetski dan učitelja
5.10.2015. 

Povodom Svjetskog dana učitelja u školi je raspisan konkurs za najbolji likovni i literarni rad na temu : „Moj učitelj“

U kategoriji nižih razreda nagrađeni za najbolji literarni rad su:

1. Ermin Hasović  II-3
2. Amina Bahtanović  IV-2
3. Aida Herenda  II-2

U kategoriji viših  razreda nagrađeni za najbolji literarni rad su:

1. Dalila Čovrk  VI-3
2. Edita šišić  VI-3
3. Vatreš Sadžida  VI-3

U kategoriji nižih razreda nagrađeni za najbolji likovni rad su:

1. Adna Hadžavdija IV-3
2. Bilal Tairi II-2
3. Muzafera Fakić  V-2

U kategoriji viših  razreda nagrađeni za najbolji likovni  rad su:

1. Irma Bećar  IX-1
2. Imran Fetahović  VIII-1
3. Mersad Žunić   VIII-3

Svjetski dan učitelja
5.10.2015. 

Povodom Svjetskog dana učitelja četrdeset uposlenika škole realizovali su jednodnevni izlet u Park prirode Hutovo blato.

Učešće  u Council of Europe Programme “Regional Support for Inclusive Education”
1. – 4. 10. 2015.

Četiri nastavnika naše škole učestvovali su na trodnevnom treningu izrade Razvojnog plana škole. Obuku je organizovao Council of Europe u okviru projekta „Regionalna podrška inkluzivnom obrazovanju.“

Javna tribina: “826 godina Povelje bana Kulina”
17. 9. 2015. 

Učenici VII razreda u pratnji profesorica Lejle Herak i  Senide Bojičić prisustvovali su Javnoj tribini koja se organizira povodom 29. augusta, dana kada je prije 836 godina napisana Povelja bana Kulina.

Obilježavanje Sedmice mira i Međunarodnog dana mira
10. – 22. 9. 2015.

Povodom obilježavanja Sedmice izgradnje mira u školi je realizovan niz aktivnosti:

Raspisan je  konkurs ( učenici VI razreda) za najbolji likovni rad na temu „Znak mira“-Mir za bolje sutra. Proglašena su  i 3 najbolja rada. Prvo mjesto, tj. najbolji „znak mira“ izložen je na panou škole . Sva tri učenika su osvojili nagrade ( knjige, pribor i drvo mira koje će biti zasađeno u dvorištu škole).

Realizovane su dvije radionice za učenike VIII razreda, gdje su učesnici kroz različite aktivnosti proširiti znanja o značenju mira, razvoju mirnog ponašanja, diskutovali o različitim značenjima mira i kako se to odnosi na naš svakodnevni život.

Svečani prijem prvačića
1.9.2015.

Povodom prijema prvačića nastavnici i učenici naše škole organizovali su prigodnu svečanost. Svečanosti su prisustvovali nastavnici, roditelji i predstavnici Općine Novi Grad.

Vezani članci

Vezani članci